2015-2016 eğitim öğretim döneminde devlet üniversitelerine yerleşen bütün öğrenciler, elektronik kayıt (e-kayıt) işlemlerini 12 Ağustos - 16 Ağustos'ta yapabilecek.
Öğrenciler isterlerse e-kayıt isterlerse de üniversitelerine giderek şahsen kayıt yaptırabilecek. Süresi içerisinde şahsen kayıt veya e-kayıt yaptırmayan ve işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedecek.

E-kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit adresinden ya da https://www.turkiye.gov.tr/ adresinde "e-hizmetler" bölümündeki "Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı" başlığı altında açılacak olan "Üniversite e-Kayıt" seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.

E-kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı da alabileceklerdir.

 

 

Bölümümüzde İngilizce Yeterliği Şartı arandığından elektronik kayıt işleminin ardından Öğrencilerimizin, 16-17 Eylül 2015 tarihlerinde Yüksekokulumuzda gerçekleşecek olan Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Muafiyet Sınavında Başarılı olmaları yada http://yabancidiller.ibu.edu.tr/index.php/tr/yuksekokul/yonetmelik-ve-yonergeler adresinde belirtilen muafiyet şartlarını belgelendirmeleri şartıyla, 16-22 Eylül 2015 tarihlerinde Öğrenci Bilgi Sisteminin http://bys.ibu.edu.tr/  adresinde ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabileceklerdir.

Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Muafiyet Sınavında Başarılı olamayan, sınava katılmayan yada muafiyet şartlarını sağlayamayanlar BİR yıl süreli Hazırlık Eğitimine tabi tutulacaklardır.

 

 

 Sahip Olmanız Gerekenler

 

Bu hizmetten faydalanmak için e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmza yöntemlerinden birini kullanarak e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapabiliyor olmalısınız. İşleminize başlamadan önce gerekli e-Devlet Şifresi, Elektronik İmza veya Mobil İmza’nızı temin etmelisiniz.

 

 

 

Bu durumda, e-devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte şahsen başvuru yaparak temin edebilirsiniz. Başvurduğunuz PTT şubesinde, e-Devlet şifresi alım işlemleri için, sizden 2 TL ücret ve bir takım kişisel bilgileriniz talep edilecektir ve bunların ardından şifrenizi almış olursunuz. e-Devlet şifrenizi temin ettikten sonra, kamu kuruluşları ile ilgili işlerinizi, e-devlet sistemine giriş yaparak ve burada T.C kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi kullanarak yapabilirsiniz.

 

 

Elektronik veya Mobil İmza temin etmek için ilgili hizmet sağlayıcıları veya operatörlerden bu hizmeti satın almalısınız.

 

 

Mobil imzanın alınması aşamasında, GSM operatörleri tarafından, kullanıcılardan belirli bir miktar ücret talep edilmektedir. Mobil imza, güvenlidir ve elektronik imza görevi üstlenir. Mobil imza aynı zamanda, ıslak imza niteliğinde bir imzadır. Mobil imza ile e-devlet sistemini kullanmak için yapmanız gerekenler; T.C kimlik numaranızı, GSM numaranızı ve GSM türünüzün bilgisini sistemde bulunan ilgili bölümlere doldurmak olacaktır. Böylece e-devlet uygulamasını kullanabilirsiniz.


Abant İzzet Baysal Üniversitesi - Yabancı Diller Yüksekokulu © 2017 Sayfa Başı