Hakkında

Küreselleşmenin giderek arttığı günümüz dünyasında dil bilmek ve bu dili kullanabilme vasıflarının sosyal, ekonomik ve kültürel entegrasyonun en önemli yardımcısı olduğu göz ardı edilemez. Özellikle bilgi ve teknolojinin ulusal sınırların ötesine geçerek her türlü uluslararası platformda yer aldığı günümüzde, İngilizce ile ulusal/yerel diller arasındaki etkileşimi yapacak olan nitelikli ve profesyonel çevirmenlere olan ihtiyacın giderek arttığı göz ardı edilemez. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık Bölümü böylesi bir ihtiyaca cevap vermek amacıyla; ilk temelleri 2010-11 Akademik Yılında atılmış, kültürlerarası iletişim ve etkileşimin olduğu her yerde çalışabilecek kendine güveni olan donanımlı çevirmenler yetiştirmeyi hedefleyerek Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde kurulmuştur. İlk öğrencilerini 2013-14 Akademik Yılında alan bölümümüzde altı adet Anabilim Dalı olup İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı aktif olarak faaliyet göstermektedir. 2017-18 Akademik Yılında ilk mezunlarımızı verdik.

Bölümümüzün hedefi nitelikli ve donanımlı çevirmenleri yetiştirmek ve mezunlarımızın İngilizce' den Türkçe' ye ve Türkçe' den İngilizce' ye yazılı ve sözlü çeviri konusunda uzmanlaşmalarını sağlayarak başta yayınevleri ve çeviri büroları olmak üzere, uluslararası bağlantıları bulunan çeşitli kamu ve özel sektör kuruluşları (örneğin bakanlıklar, üniversiteler, turizm ve dış ticaret firmaları, bankalar) ile medya (örneğin, haber ajansları, televizyon ve gazeteler) gibi çeşitli alanlarda istihdam edilmelerini sağlamaktır.

İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı öğrencileri birinci yabancı dil olarak İngilizce konusunda uzmanlaşmanın yanı sıra, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ya da Arapça’yı da ikinci yabancı dil olarak öğrenirler. Öğrencilerimiz Erasmus değişim programından yoğun olarak faydalanmaktadır. Bölümümüzde üç bilgisayar laboratuvarı mevcut olup "Dinleme" dersleri burada yapılmaktadır.

Öğrencilerimizin diğer Çeviri ve Mütercim-Tercümanlık bölümleri öğrencileriyle entegrasyonunu sağlamak için düzenlenen etkinliklere katılımları desteklenmektedir.

Genç, dinamik ve kendini geliştirmeyi ve mesleğine adamayı isteyen öğrencilerimizi bölümümüze bekliyoruz.

Dr. Öğr. Üyesi Ebru AK

İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı

FAKÜLTE DUYURULARI

  • Adres: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu 14030 Gölköy BOLU
  • Tel: +90 374 253 51 86 Fax: +90 374 253 51 27
  • Email: ydyoibu.edu.tr
Top