Ders Kayıt Süreci

Üniversitemiz bölümlerine kayıtlanan her bir öğrenci, kayıtlandığı yarıyıldan başlamak üzere mezun oluncaya kadar her yarıyıl başlangıcında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Senatosunun belirlediği “Akademik Takvim” de ilan edilen “Ders Kayıtları” süresi içerisinde “Bilgi Yönetim Sistemi” üzerinden derslerine ön kayıtlarını yapmak ve “Danışman Onayına Gönder” mekle yükümlüdürler. “Ders Kayıtları” süreleri içerisinde ders kayıtlarını yapmayan öğrenciler o yarıyılda ki derslere/uygulamalara/sınavlara katılamazlar ve bu süre öğrenim süresinden sayılır.

Üniversitemiz Bölümlerinin ikinci (gece) öğretim programına kayıtlı öğrenciler, ders kayıtlarını yapmadan önce İş Bankasının yurt içindeki herhangi bir şubesine 9 haneden oluşan öğrenci numarasını beyan ederek öğrenim ücretlerini yatırdıktan sonra ders kayıtlarını yapabileceklerdir. Öğrencilerin yatırması gereken öğrenim ücreti ders kayıtlanma ekranında görülebileceği gibi banka veri tabanında öğrenci numaralarının karşısına borç olarak tanımlanacaktır.

Birinci (gündüz) öğretim programına kayıtlı olan öğrenciler öğrenim ücreti veya katkı payı ödemesi yapmazlar. Ancak, lisans eğitim öğretim süresini 8 yarıyılda tamamlayamayan birinci öğretim programına kayıtlı öğrenciler, 9. Yarıyıldan başlamak üzere bulunulan yıl içerisinde Bakanlar Kurulu Kararıyla tespit edilen öğrenim ücretlerini yatırdıktan sonra ders kayıtlarını yapabileceklerdir.

Akademik Yılbaşı Yabancı Dil Yeterlik Sınavı'nda Başarılı olarak Muafiyet kazanan ve Zorunlu veya isteğe bağlı ingilizce hazırlık sınıfı eğitimi uygulaması bulunmayan Bölümlere kayıtlı öğrenciler müfredatlarında ki 1. Yarıyıl derslerine kayıtlanarak “Danışman Onayına Gönder” eceklerdir. Lisans programlarımıza (I. ve II. öğretim) kayıtlanarak 1. Yarıyıldan itibaren eğitim öğretim sürecine başlayacak olan öğrencilerin ders yükü azami 30 ECTS olarak belirlenmiştir. Bu oran 1. Yarıyılda öğrencinin kayıtlanması gereken 1. Yarıyıl derslerinin toplam ECTS oranına eşittir.

 

Ders Kayıtları Süreci Aşamaları

1) Ders kayıtlarınızı online bağlantılı masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan gerçekleştirmenizi önermekteyiz. Mobil cihazlarınızdan (cep telefonu) ders kaydı yapmayınız. Ders kayıtları öğrenciler tarafından online olarak yapıldığı için Kampüse gelmenize gerek yoktur.

2) Üniversitemizin bölümlerine yeni kayıtlanan öğrencilerin ders kayıt işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için “Bilgi Yönetim Sistemi” portalındaki hesaplarını aktif etmeleri gerekmektedir. Aktivasyon için ; "İlk Şifrenizi Oluşturmak İçin Tıklayınız"

3) “Bilgi Yönetim Sistemi” şifresini oluşturan fakat daha sonrasında hatırlayamayan öğrenciler; Kayıtlandığınız bölüm sekreterliklerine (Örneğin Mütercim-Tercümanlık Öğrencisi iseniz YDYO Mütercim-Tercümanlık Bölüm Sekreteri) dahili telefonlarından ulaşarak şifrenizin sıfırlatılması talebinde bulununuz. 

4) “Bilgi Yönetim Sistemi” ne kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş yapınız.

5) “Sunulan Dersler” menüsü üzerinden “Üst Birim” ve “Birim” seçimi yaparak “Listele” butonunu işaretleyiniz. Gelen ekranda dönem içerisinde bölümünüzde açılan derslerin kodunu, adını, sorumlu öğretim üyesi bilgilerini görebileceğiniz gibi ders kodlarının solunda yer alan “>” simgesi işaretlediğinizde dersin zorunlu veya seçmeli ders bilgisini “Z/S” (Zorunlu)-(Seçmeli)”, müfredata göre dersin kaçıncı yarıyıl öğrencileri için okutulduğu, ECTS oranını vb. bilgileri görülmektedir.

6) “Kayıt Yenileme (Ders Seçme) İşlemleri” menüsünü açarak “Açılan Dersler” alanını seçiniz. Bu menüde öğrenci bilgileri, danışman öğretim üyesi bilgileri, alınabilecek maksimum ECTS oranını, II. öğretim programı öğrencileri için ödenecek öğrenim ücreti tutarı vb. bilgileri inceleyiniz. Bölümlerimizin 1. , 3. , 5. , 7. , öğrenim yarıyılında bulunan öğrenciler için açtıkları tüm dersler “Kayıt Yenileme (Ders Seçme) İşlemleri” menüsünde görülmektedir. Bulunulan yarıyılının zorunlu dersleri ve varsa bulunulan yarıyılın seçmeli ders havuzu "Müfredat" menüsünde görülebilmektedir.

7) Ders kayıt işlemleri rastgele yapılamaz. Hatasız ve eksiksiz olarak ders kaydının yapılabilmesi için "Müfredat" menüsünde ki "Öğretim Planı" ile "Başarı Durum Belgesi (Transkript)" menüsündeki "Mezuniyet Transcipti" karşılaştırılmalı ve bu doğrultuda ders kayıtları yapılmalıdır. 

8) Kayıtlanılacak dersin kodunun solunda yer alan kutucuk seçilir, “Seçiniz” alanı “Yeni Ders” konumuna getirilir ve “Seçilenleri Ekle” alanı işaretlenir. Kayıt işlemi gerçekleştirilen dersler “Açılan Dersler” alanından “Seçilen Dersler” alanına aktarılacaktır.

9) “Seçilen Dersler” alanına aktarılan dersler kontrol edilir ve “Danışman Onayına Gönder” alanı işaretlenir. Kayıt aşaması “Danışman İnceleme” durumuna gelen dersler öğrenci tarafından silinemez.

10) Kayıt aşaması “Taslak” ta kalan öğrencilerin ders kayıtları tamamlanmış sayılmaz.

11) Kayıtlandığınız ders listesinin çıktısını alarak, “Ders Ekleme-Bırakma ve Danışman Onayları” sürecinde danışman öğretim üyenizle birlikte kontrol ediniz.

12) “Bilgi Yönetim Sistemi” üzerinden “Ders Kayıtları” sürecinde önkaydınızı gerçekleştirdiğiniz derslerin kesin kayıtları eğitim öğretim süreciniz boyunca Bölüm Başkanlıklarınızın size danışmanlık yapması için görevlendirdiği öğretim üyesi/elemanınca gerçekleştirildiğinden, “Ders Ekleme-Bırakma ve Danışman Onayları” süreci bitmeden önce danışmanınızla irtibata geçmeniz sizin için faydalı olacaktır.

13) Öğrenci, derslerin başlamasından itibaren akademik takvimde yer alan “Ders Ekleme-Bırakma ve Danışman Onayları” süresi sonuna kadar danışman öğretim üyesiyle irtibata geçerek danışmanının kullandığı “Bilgi Yönetim Sistemi” üzerinden ders ekletebilir veya ders kaydından silinmeyi talep edebilir.

14) “Ders Kayıtları” ve “Ders Ekleme-Bırakma Dönemi” dönemleri bitiminden sonra, “Bilgi Yönetim Sistemi” üzerinden kayıtlanılan ders bırakılamaz, yeni derse kayıtlanma işlemi yapılamaz.

FAKÜLTE DUYURULARI

Top